Amit a használt olaj leadásáról tudni érdemes
A használt olaj leadásának fontosságára nem lehet elégszer felhívni a figyelmet, hiszen egyetlen csepp olaj akár 1000 liter édesvizet is beszennyezhet. Sok ezer háztartásban úgy szabadulnak meg a használt sütő-és étolajtól, hogy a lefolyóba öntik, ami a lehető legrosszabb megoldás.
Mit nevezünk használt olajnak?
A zsírban, illetve olajban való sütés napjainkban a legelterjedtebb konyhatechnikai eljárások egyike.
Milyen káros hatásai a környezetünkre, ezáltal ránk?
Egy liternyi fáradt olaj egymillió liter édesvizet, azaz körülbelül 50 ember évi ivóvízkészletét változtathatja szennyvízzé. A csatornahálózatba kerülve a szennyvíztisztítók terhelését növeli, vagy a természetes vizek autooxidációs folyamatait gátolja. A talajba kerülve gátolja annak légáteresztő képességét, illetve záróréteget képezve megakadályozza a víz feljebb jutását. A kommunális hulladékba helyezve nehezen lebontható anyagként jelenik meg.
Hogyan gyűjtsük a használt olajat?
Nagyon egyszerűen. Minden cseppnyi használt olajat akár a MOL benzinkútjaink kapható hordozható tartályban, vagy műanyag flakonba is gyűjthetjük. Természetesen az olaj kihűlt állapotban önthető a gyűjtőedényekbe, semmiképpen se forróan.
Három fontos tudnivaló használt olaj leadása előtt:
- Töltőállomásokon kizárólag lakossági eredetű fáradt olajat vesznek át.
- Legfeljebb 10 literes kiszerelésben adható le.
- A MOL külön kéri, hogy a használt olajat közvetlenül a személyzetnek adják át.
A háztartásokban használt olajat és sütőolajat környezetbarát tárolására teremtett ideális megoldást a MOL, amikor országszerte 188 töltőállomásán helyezett ki gyűjtőtartályokat, így a lakosság egyszerűen, gyorsan, környezetbarát módon „szabadulhat meg” a használt étolajtól. A legtöbb használt sütőolaj Budapesten (178 tonna) és Pest megyében (175 tonna) gyűlt össze, míg a vidéki városok között toronymagasan Gödöllő az első az elmúlt 6 év folyamán, a töltőállomáson összegyűjtött több, mint 20 tonna használt sütőolajjal.
Mi történik a begyűjtött használt olajjal?
A kijelölt MOL töltőállomásokon leadott használt olajat a Biofilter Kft. gyűjti össze és tisztítást követően juttatja el a Rossi Biofuel komáromi üzemébe, ahol bioüzemanyagot gyártatnak belőle. Ennek köszönhetően környezetre káros hulladék helyett újrahasznosított, környezetbarát termék lesz belőle, amelyet a MOL százhalombattai finomítójában használnak fel biokomponensként a gázolaj gyártásához.
Forrás: hulladekvadasz.hu